Adam olmak, babası gibi eşek olmamak deyiminin anlamı ve kısaca hikâyesi

Değerlendir:
1 sonuçtan 1 ile 1 arası

Konu: Adam olmak, babası gibi eşek olmamak deyiminin anlamı ve kısaca hikâyesi

1. Teşekküre Gitİndir #1
    Teşekküre Git
    Kıdemli Üye İnfo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Bilgi

Gönderi Başına Git

Deyim Adam olmak, babası gibi eşek olmamak deyiminin anlamı ve kısaca hikâyesi

Bu yazımızda sizlere Adam olmak, babası gibi eşek olmamak deyiminin anlamı ve kısaca hikâyesi hakkında bilgiler vereceğiz.

Adam olmak, babası gibi eşek olmamak deyiminin anlamı:

İnsanlığa faydalı hale gelmek.

Adam olmak, babası gibi eşek olmamak deyiminin hikâyesi:

Bir işe yaramak, insanlara faydalı hizmetlerde bulunmak güzel bir şeydir. Herkes işine, mesleğine ve yeteneğine göre kendisi, ailesi ve içinden çıktığı toplum için çalışmalı, güzel ve faydalı eserler bırakmalıdır. Çünkü “Esersiz kişinin yerinde yeller eser.”

Abdurrahman Şeref Bey, Galatasaray Lisesi'nde tarih dersleri okutuyormuş. Abdülhamit’in cahil ve görgüsüz paşalarından birinin çocuğuna sınıfta herkesin içinde:

- Adam ol, baban gibi eşek olma, demiş. Çocuk hocanın bu sözünü hemen babasına yetiştirmiş. Paşa çok kızmış. Hocanın haddini bildirmek üzere okula gitmiş. Hoca, müdürün odasına çağrılmış. Paşa hiddetle:

- Hoca efendi, ben bir paşayım. Bana eşek demeye ne hakkınız var, ne cesaret bu, der.

- Ne ilgisi var paşam. Ben öyle bir şey söylemedim. Hem sizi tanımam ki, der.

Paşa:

Abdurrahman Şeref Bey:

- Ha… Evet… Çocuğunuzu derse çalışmadığı için azarladım. Fakat sözlerimle size hakaret etmedim. Aksine sizi örnek gösterdim: Adam ol baban gibi!.. Eşek olma, dedim, der.

Kimi gıybet söyler, kimisi yalan

Demez ki imanımı alıyor talan

Hiç bulunmaz kendi ayıbını bilen

Sen adam ol noksanına iyice bak.

Ruhsatî 19. Yy.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)